Zaproszenie i list do Gimnazjalistów

Cześć!
Doszły mnie słuchy, że zainteresowałeś się moją szkołą. Wiem o niej co nieco, więc chętnie Ci opowiem.
Kiedy skończyłem gimnazjum i trzeba było postanowić, co z sobą zrobić dalej, postanowiłem przyjść do Liceum Ogólnokształcącego w Pniewach. (czytaj więcej)

Teraz mogę przyznać - nie żałuję! W paru zdaniach chcę Ci przedstawić moją szkołę.
Znajdziesz tu kilka profili: matematyczno – fizyczny (z rozszerzeniem z informatyki), ekologiczny i humanistyczny (o specjalności filmowej).
Do wyboru masz dwa języki: angielski i niemiecki na poziomie podstawowym i zaawansowanym, w 12 - 18 osobowych grupach międzyklasowych.
Możesz zamieszkać w bursie szkolnej – dwa kroki od liceum, ale pewnie będą Ci odpowiadały połączenia autobusowe, pozwalające szybko znaleźć się po lekcjach w domu.
Moja szkoła jest swoista: mieści się w stylowym barokowym pałacu, ma długoletnią tradycję (67 lat) - może chodziła tu Twoja Mama, Tata lub Dziadkowie? - oraz specyficzny klimat tworzony przez uczniów, którzy w zasadzie znają się wszyscy. Nie jest się tu anonimowym NIKIM.
Uczymy się w dużych (pałacowych!!!) salach lekcyjnych przystosowanych do wykładanych w nich przedmiotów, przerwy spędzamy na przestronnych korytarzach lub terenach zielonych za szkołą. Bywa, że wiosenne zajęcia odbywają się na łonie natury!
Apele, uroczystości szkolne oraz imprezy kulturalne, których jest w pniewskim liceum naprawdę sporo, znajdują swą oprawę w stylowej auli na piętrze szkoły.
Żeby Cię nie oszukiwać, napiszę wprost - cóż, uczyć się tu trzeba. Nauczyciele są naprawdę wymagający. Trzeba jednak mieć świadomość, że przychodzą tu ludzie z wyboru, właśnie po to, aby się czegoś nauczyć, by zdać maturę i nie mieć problemów na studiach - warto o tym pamiętać!
Uczymy się wieloma aktywnymi metodami, na lekcjach często wykorzystujemy tablice multimedialne, rzutniki, mamy stały dostęp do Internetu, sieć WI-FI, sami robimy reportaże, filmy, prezentacje multimedialne, wystawy, urządzamy debaty, koncerty i inne występy sceniczne, uczestniczymy w warsztatach operatorów dźwięku, bywamy na wykładach w poznańskich szkołach wyższych, na Nocy Naukowców, Salonie Maturzystów oraz na lekcjach bibliotecznych i kinowych w Poznaniu., każdego roku jeździmy szlakiem naszej Patronki.
Osiągamy wysokie wyniki matur, a nasi absolwenci studiują z powodzeniem na uczelniach w kraju i za granicą. Aby się tak działo, już od pierwszej klasy współpracujemy ze szkołami wyższymi (m.in. Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Przyrodniczym, UAM-em, Wyższą Szkołą Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa) Do tradycji szkolnych należą Lekcje na scenie, które rozwijają nasze talenty teatralne czy cykl Szkolnych Koncertów Muzyki Różnej, dzięki któremu obcujemy z różnymi gatunkami muzycznymi, od muzyki poważnej, przez jazz, rock, alternatywę, hip-hop po poezję śpiewaną. Od kilku lat organizujemy także konkurs piosenki anglojęzycznej Let's sing.
Wielu uczniów z mojego ogólniaka bierze - z sukcesami - udział w ogólnopolskich, wojewódzkich i rejonowych olimpiadach, konkursach, festiwalach oraz przeglądach, Przygotowania do nich odbywają się oczywiście poza lekcjami, w ramach konsultacji i prób.
Ale nie samą nauką żyje człowiek! Napiszę Ci teraz trochę o tym, co mnie samego skusiło w ubiegłorocznej ofercie tej szkoły, mianowicie życie kulturalne, imprezy, imprezki, a także praktykowane tu formy rozwijania talentów.
Lubisz śpiewać? Grasz na jakimś instrumencie? Jeśli tak, z pewnością znajdziesz swoje miejsce w szkolnym zespole muzycznym "Psychosis" i być może już w tym listopadzie wystąpisz w organizowanym przez nasze LO Szkolnym Przeglądzie Poezji Śpiewanej „Liro ty moja śpiewna” (konkurencja jest spora - przyjeżdżają wykonawcy z kilku województw, ale to powinno Cię raczej zdopingować niż wystraszyć!).
Gramy na szkolnych uroczystości, rekolekcjach, dajemy koncerty, a przed Świętami urządzamy tradycyjnie Wspólne Szkolne Kolędowanie...
Możesz także uczyć się z nami tańczyć! Tańczymy cha - chę, bostona, walca wiedeńskiego, rock and rolla, dżajfa,... Do jedynej w swoim rodzaju, urządzanej w tej szkole, studniówki coraz mniej czasu, więc ćwiczymy zawzięcie na tzw. Tanecznych środach.
Aktorstwo to kolejny talent, który w tym liceum naprawdę się nie marnuje. Nasz kolega skończył już studia aktorskie w Warszawie i przyjeżdża teraz prowadzić z nami warsztaty.
Można także doskonalić swój kunszt na zajęciach prowadzonych przez poznańskiego aktora, które odbywają się każdego tygodnia. Właśnie w przygotowaniu jest sztuka na Dzień Kobiet, z okazji którego w auli będzie miła wieczornica w wiosennym klimacie.
Często jeździmy do teatrów i opery, przy czym prawdziwą przyjemność sprawia nam oklaskiwanie absolwentów naszej szkoły, występujących tam na scenie. Oprócz tego uczestniczymy m.in. w cyklu "Lekcji w kinie", dzięki któremu poznajemy kino europejskie.
Cóż jeszcze można robić w pniewskim liceum? Można znaleźć swój wiersz lub prozę, a także dzieło plastyczne w szkolnym tomiku twórczości własnej, pt. "Szuflada", wydawanym w formie książeczki zawsze w czerwcu przez Szkolne Kolo Literackie "A' capite", które organizuje również ciekawe Poranki literackie, czyli spotkania z pisarzami, poetami, malarzami, reżyserami...
Można uczyć się dziennikarstwa współtworząc szkolną stronę internetową lub oczywiście rozwijać się sportowo.
Sport, trzeba to nieskromnie przyznać, stoi tu na naprawdę wysokim poziomie, o czym świadczą puchary za I i II miejsca w powiatowej siatkówce i koszykówce. Aktywny udział w zajęciach Szkolnego Klubu Sportowego gwarantuje wiele wyjazdów, uczestnictwo w ligach, mistrzostwach...
Jeśli jesteś typem społecznika, z pewnością zechcesz działać w Samorządzie Uczniowskim, o którym można by mówić wiele… Stylowe i klimatyczne przyjęcie pierwszaków w poczet społeczności uczniowskiej to jego sprawka... Ale także dyskoteka andrzejkowa czy organizacja I Dnia Wiosny.
Nie można także pominąć działalności Szkolnego Koła Wolontariatu, którego akcje (m.in. starannie przygotowywany dochodowy Bal Karnawałowy, loterie) pomogły już bardzo wielu potrzebującym. Organizujemy także zbiórki krwi i mamy tytuł Honorowego krwiodawcy.
Zajęcia, zajęcia... Pewno interesuje Cię, czy chodząc do tej szkoły można w ogóle odpoczywać? Otóż można, choć też aktywnie. W trakcie roku szkolnego wyjeżdżamy na szkolne grzybobrania, wycieczki, biwaki, jeździmy na obóz wędrowny w góry oraz za granicę. Urządzamy też Studniówki, wieczornice, obchodzimy Święto Patronki, Dzień Sportu, w sierpniu organizujemy Noc Spadających Gwiazd. W kwietniu wspólnie spędzamy
Noc w Liceum...
O wszystkim co dzieje się w szkole informuje na bieżąco szkolna strona internetowa www.lo.pniewy.net - warto tam zaglądać.
I co? Wyrobiłeś już sobie zdanie na temat Liceum Ogólnokształcącego w Pniewach? W każdym razie masz trochę informacji, które mogą Ci się przydać. Żegnam się już z Tobą mając nadzieję, że spotkamy się kiedyś w mojej szkole - zapraszam i pozdrawiam!
P.S.
Drzwi otwarte odbędą się 6 kwietnia od. godz. 10.00 – warto przyjść, zaś czas na składanie dokumentów to dni od 20 maja do 4 czerwca 2013r.

 

Emil z LO w Pniewach